Celem projektu jest opracowanie technologii służącej niezawodnemu i wydajnemu usuwaniu azotu z odcieków z odwadniania osadów lub innego strumienia o wysokim stężeniu azotu amonowego. Odbiorcą technologii są komunalne oczyszczalnie ścieków i zakłady przemysłowe produkujące ścieki o wysokim stężeniu azotu amonowego. Technologia ta opierać się będzie o dwustopniową deamonifikację.
Pierwszym stopniem procesu będzie skrócona nitryfikacja, prowadzona w sposób umożliwiający wydajną produkcję bakterii nitryfikacyjnych 1- szej fazy. Takie rozwiązanie pozwoli na dawkowanie bakterii do ciągu osadu czynnego oczyszczalni i zmniejszenie ryzyka pogorszenia skuteczności procesu usuwania azotu w ciągu osadu czynnego w przypadku załamania procesu anammox i gwałtownego wzrostu obciążenia ciągu osadu czynnego azotem. Drugim stopniem będzie proces anammox. Stabilność współpracującego ciągu osadu czynnego i możliwość łatwego sterowania to istotne zalety proponowanego rozwiązania w stosunku do istniejących rozwiązań. Projekt zakończy się gotową technologią o wysokim potencjale wdrożeniowym, szacowanym na przynajmniej kilka wdrożeń w okresie trwałości projektu, a docelowo w dłuższej perspektywie czasowej na kilkadziesiąt instalacji.
Projekt będzie realizowany na Stacji Badawczej umieszczonej na Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków i eksploatowanej w sposób odpowiadający warunkom rzeczywistym oczyszczalni.