Wychodząc naprzeciw aktualnym priorytetom polityki gospodarczej Unii Europejskiej, MPWiK wraz z Politechniką Wrocławską opracowało projekt badawczo-rozwojowy, który jest krokiem w kierunku wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Gospodarka obiegu zamkniętego – zwana również gospodarką cyrkularną – jest to system gospodarczy, w którym minimalizuje się zużycie zasobów poprzez „zamknięcie obiegu” cyklu życia produktów. „Produktem” MPWiK jest znajdująca się w naszych kranach woda. Obecnie, po wykorzystaniu przez mieszkańców, trafia ona do sieci kanalizacyjnej, a następnie do oczyszczalni ścieków. Tam jest poddawana wieloetapowemu procesowi oczyszczania, po którym odprowadzana jest do rzeki Odry. Zwracając w ten sposób do środowiska strumień o wysokim stopniu czystości, tracimy potencjał jaki niosą ze sobą pozostałe w nim substancje.
W ramach realizowanego od 2019 roku projektu „W kierunku gospodarki cyrkularnej – technologie odzysku wody i surowców ze ścieków oczyszczonych”, badana będzie możliwość częściowego „zamknięcia cyklu życia” wody. Odpowiednie przetworzenie strumienia ścieków oczyszczonych umożliwi wykorzystanie go lokalnie do chłodzenia w suszarni osadów ściekowych. Teraz w strumieniu ścieków oczyszczonych znajduje się szereg substancji (tj. magnez, zawiesiny organiczne), które uniemożliwiają bezproblemowe wykorzystanie go w układach chłodzenia. Wykorzystując separację membranową, np. nanofiltrację czy odwróconą osmozę), substancje zanieczyszczające zostaną usunięte oraz wykorzystane w innych procesach. Korzyści wynikające z wdrożenia zintegrowanej technologii zagospodarowania wody i surowców ze ścieku oczyszczonego są wielowymiarowe – od ekonomicznych, przez środowiskowe, po operacyjne. Zmniejszeniu ulegną koszty środowiskowe związane z odprowadzaniem ścieków oczyszczonych oraz ujmowaniem wody surowej. Nasz odbiornik ścieków oczyszczonych – Odra – będzie mniej obciążony. Wykorzystanie wody o odpowiednim stopniu czystości w układzie chłodzenia bardzo usprawni jego działanie, a substancje z tej wody usunięte nie staną się zwykłymi odpadami. Ich znaczenie wzrośnie, a potencjał zostanie maksymalnie wykorzystany m.in. do zintensyfikowania oczyszczania ścieków oraz produkcji naturalnych nawozów mineralnych.